Trądzik młodzieńczy jest powszechnym problemem, który dotyka zarówno nastolatków, jak i osób dorosłych. Często powoduje dyskomfort, ale także negatywnie wpływa na pewność siebie. Oto kilka praktycznych wskazówek jak sobie z nim poradzić.
Przyczyny trądziku młodzieńczego
1. Zwiększone wydzielanie sebum
Podczas dojrzewania gruczoły łojowe produkują większą ilość sebum, co może prowadzić do zapchania porów skóry.
2. Zaburzenie naturalnego złuszczania naskórka
Martwe komórki skóry nie odrywają się, ponieważ duża ilość sebum to uniemożliwia. Przez to następuje zatykanie porów skóry i tworzenie się zaskórników otwartych i zamkniętych.
3. Bakterie
Na skórze znajduje się naturalna flora bakteryjna, która może nadmiernie się namnożyć i doprowadzić do stanu zapalnego i tworzenia się krost. Sebum jest idealną pożywką dla bakterii. Należy też unikać nadmiernego dotykania twarzy: podpierania ręką brody, opierania rąk o policzek, trzymania lub pocierania ręką czoła. Wprowadzamy w ten sposób liczne patogeny na skórę twarzy.
Sposoby na trądzik młodzieńczy
1. Zachowanie higieny
Regularnie myj twarz, najlepiej delikatnym żelowym lub piankowym żelem oczyszczającym, zawierającym delikatne 2% kwasy (migdałowy, salicylowy). Pomoże to w utrzymaniu czystej skóry oraz w regularnym i prawidłowym złuszczaniu naskórka. Nie będzie on zalegał i zatykał porów.
2. Unikanie środków chemicznych wysuszających
Unikaj produktów kosmetycznych, które zawierają substancje wysuszające, takie jak alkohol, olej mineralny, czy nadtlenek benzoilu. Mogą one mocno wysuszać skórę i nasilać objawy trądziku. Sucha skóra dąży do zabezpieczenia przed utratą wody i wydziela jeszcze większe ilości sebum.
3. Rezygnacja z fluidu
Wiele osób stosuje fluidy w celu zamaskowania niedoskonałości skóry. W przypadku trądziku jest to niewskazane, gdyż fluidy mocno zapychają skórę i nasilają tworzenie się trądziku.
4. Dieta
Zdrowa i zrównoważona dieta, bogata w owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe i białko bardzo pomaga w zmniejszeniu trądziku. Unikaj cukru oraz tłustych mocno przetworzonych pokarmów (słodycze, batoniki, coca-cola i inne napoje, chipsy, frytki). Wszystkie te produkty zagęszczają sebum, przez co nie może się ono wydostać z gruczołów na zewnątrz i tworzą się stany zapalne ropne.
5. Leczenie
W przypadku nasilonych objawów trądziku młodzieńczego i dużej ilości zaskórników warto skonsultować się z kosmetologiem, który zaleci odpowiednie zabiegi oczyszczające i dobierze skuteczną terapię domową. W razie potrzeby skieruje na wizytę do dermatologa.
6. Unikanie stresu
Stres bardzo pogarsza stan skóry, ponieważ uaktywnia hormony nasilające wydzielanie sebum. Warto szukać sposobów na redukcję stresu, takich jak medytacja, joga czy aktywność fizyczna.
Trądzik młodzieńczy może być trudny do zwalczania, ale dzięki odpowiednim metodom leczenia i zmianom w pielęgnacji można go zminimalizować. Odpowiednia dieta, higiena skóry, zabiegi oczyszczające w salonie oraz redukcja stresu to kluczowe czynniki, które pomogą Ci pozbyć się trądziku i odzyskać pewność siebie.