Łamliwe paznokcie mogą wynikać z różnych przyczyn. Takich jak brak odpowiedniej pielęgnacji, nieprawidłowe usuwanie hybrydy, zbyt długie używanie tych samych pilniczków i nieodkażanie cążek. Również niewłaściwe odżywianie, obecność chorób lub zaburzeń zdrowotnych. Oto kilka czynników, które mogą przyczynić się do złej kondycji paznokci:
1. Brak właściwej pielęgnacji
Łamliwe paznokcie wymagają codziennej pielęgnacji, takiej jak regularne przycinanie, opiłowanie płytki, zabezpieczanie przed uszkodzeniami mechanicznymi i stosowanie odżywek do paznokci. Nasze paznokcie są narażone na czynniki osłabiające tj. zmywanie naczyń bez rękawiczek, częste mycie rąk, prace w ogrodzie bez ochrony, używanie paznokci do otwierania opakowań, czy obgryzanie paznokci.
2. Usuwanie hybrydy samodzielnie
Łamliwe paznokcie bardzo nie lubią odrywania hybrydy, która lekko jest pęknięta lub odstaje od płytki paznokci, ponieważ razem z hybrydą odrywamy kilka warstw paznokcia. Płytka jest wówczas dużo cieńsza, łamliwa, poszarpana i nierówna oraz nadwrażliwa na czynniki zewnętrzne. Wymaga też dodatkowego utwardzenia lub nadbudowy podczas kolejnego malowania.
3. Używanie tych samych pilniczków i cążek w domu
Po każdorazowym użyciu pilniczki powinny być umyte pod bieżącą wodą z mydłem, osuszone i zdezynfekowane. To samo dotyczy cążek. Należy pamiętać, by nie używali ich inni domownicy, aby nie narażać nikogo na zarażenia wirusowe, bakteryjne czy grzybicze. Należy często wymieniać pilniczki na nowe.
4. Zaburzenia zdrowotne
Niektóre choroby lub zaburzenia organizmu, takie jak niedoczynność tarczycy, anemia czy grzybica, mogą objawiać się złą kondycją paznokci. Mogą pojawić się również podłużne bruzdy, nieestetyczny wygląd, czy nadmierna łamliwość. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań. W przypadku pojawienia się innych zmian tj. wgłębienia w płytkę, tłuste pierścienie, czarne plamy pod paznokciem powinniśmy udać się do lekarza.